Yoga Türleri Nelerdir

Yoga Türleri Nelerdir?

Fiziksel olarak daha zorlu bir ders ya da kolay, rahatlatıcı, meditatif bir ders olsun, çok farklı yoga türü vardır. Her stil kendi içinde özelken, bir diğerinden de biraz farklı ve kişiye göre, öğrenme hızına göre varyasyonlara bağlıdır. Hangisini en çok sevdiğinize karar vermeden önce birkaç stil deneyebilir, genel yoga deneyiminizi geliştirerek, sizi konfor alanınızdan çıkmasına izin verebilirsiniz.

Vinyasa yoga , “özel bir şekilde yerleştirmek” anlamına gelir ve bu duruma uygun yoga pozları bulunur. Vinyasa yoga, genellikle en hareketli yoga stilleri arasında yer alır. Vinyasa yoga yaparken, bir pozdan diğerine akmak için nefesiniz ve hareketiniz ile koordineli olmanız gerekiyor. Vinyasa stilleri öğretmene göre değişiklik gösterebilir ve farklı sıralarda birçok poz türü olabilir. Kişisel olarak hizalamaya dayalı bir öğrenmek ve her seferinde yeni akışların koreografisini yapmak istiyorsanız bu yoga türü sizin için keyifli olabilir.

Hatha yoga, yoga dili olan Sanskritçede yoganın tüm fiziksel duruşları için bir şemsiye anlamına gelir. Hatha yoga dersleri, genellikle diğer yoga stillerinden daha yavaş tempolu oldukları için yeni başlayanlar için en iyisidir. Hatha dersleri nefes alma ve egzersizlere klasik bir yaklaşımdır. Yogaya yeni başladıysanız, hatha yoga uygulamanız için harika bir giriş noktasıdır.

Kundalini yoga pratiği, ruhsal ve fiziksel olarak eşit parçalara ayrılır. Bu stil, vücudunuzdaki enerjiyi, alt omurgada hapsolmuş veya kıvrılmış olduğu söyleneni serbest bırakmakla ilgilidir. Hızlı hareket eden, canlandırıcı duruşlar ve nefes egzersizleri ile çekirdeğinizi ve nefesinizi gerçekten çalıştırabilirsiniz.

Ashtanga yoga, Sanskritçede “Sekiz Uzuvlu yol” anlamına gelir. Bu yoga biçimini kendi hızınızda uygulamak için yapmanız gereken dizi sıralamasını bilmeniz bekleniyor. Ashtanga yoga, fiziksel olarak zorlu bir dizi duruşu içerir ve bu nedenle bu yoga tarzı kesinlikle yeni başlayanlar için çok uygun olmayabilir. Onu gerçekten sevmek için deneyimli bir yoga hocası ile yapabilirsiniz.

Yin ve Yang yoga, daha uzun süreler boyunca tutulan oturma duruşları ile yavaş tempolu bir yoga tarzından, daha aktif bir yoga tarzına geçiştir. Yin ile iç huzuru bulurken, Yang ile harekete geçebilirsiniz.

Jivamukti yoga esas olarak Hindu manevi öğretileriyle aşılanmış vinyasa akışında olan bir türdür. Özünde, yaşamsal bir varlık olarak evren ile bağlantıyı vurgular ve bu nedenle çoğu Jivamukti yapan profesyonel yogacılar, vejetaryen felsefesine bağlı kalarak onu takip eder. Bir dizi ilahi genellikle dersin başlangıcını açar ve bunu Jivamukti yoga ve felsefesinin beş ilkesiyle uyumlu bir dizi poz izler.

Yoga yapmak, hangi türü ve uyguladığınız veya ne kadar ilgili olduğunuzla ilişkili değildir. Ne olursanız, kim olursanız olun, yoga yapabilir ve kendinizi tekrardan keşfedebilirsiniz. Bunun için öneriler almak ve yeniden keşfe çıkmak için Burak Kulaksız ile iletişime geçebilirsiniz.

Bir cevap yazın