Spor Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır

Spor Ayakkabı Bakımı Nasıl Yapılır?

Günlük hayatın vazgeçilmezi olan spor ayakkabılarla ilgili söylenecek binlerce farklı bilgi olabilir. Özellikle çok fazla rahatlık vaat ediyor olması spor ayakkabı kullanımının yaygınlığını açıklayan önemli sebep olabilir. Spor ayakkabı kullanımının yanı sıra farklı spor ayakkabıları hakkında da bilgi sahibi olunmalıdır. Özellikle beyaz spor ayakkabılarının her yaş grubuna hitap ediyor olması bu ayakkabıları daha fazla kullanılan daha çok aşınabilen taban özelliği dikkate alınması gereken niteliklere sahip bulundurmaktadır. Beyaz spor ayakkabılar hakkında insanların pek çok merak ettiği konu da vardır. Bunlar arasında en önemlilerinden bir tanesi de ayakkabıların bakımlarının nasıl olması gerektiğidir. Spor ayakkabı bakımına dair birçok husus biliniyor olsa da özellikle ayakkabının hangi materyalden ve hangi renkte olduğunun bu açıdan ayırt edici özellik olduğunu ifade edebiliriz. Aynı durum spor kadın veya erkek ev terliği için de geçerlidir.

Spor kadın terlik modelleri ve ayakkabıları bakıldığında özellikle aşınmaların ve eziklerin sıklıkla gözlemlendiğini görüyoruz. Bu durum bütün ayakkabılar için geçerli olsa da özellikle beyaz spor ayakkabılarda durumun çok daha içler acısı olduğunu belirtebiliriz. Spor ayakkabıların bakımı ile ilgili olarak doğru bir temizleme rutini sağlanması başlıca önem taşır. Beyaz ayakkabıların rutin bir biçimde temizlenmesi uzun ömürlü olmasını sağlarken diğer taraftan da lekelerin ortaya çıkmasına engel olmaktadır. Buna bağlı olarak da beyaz spor ayakkabıların nemli bir bezle silinmesi spor ayakkabı bakımının ilk adımını oluşturabilir. Silme işlemi esnasında ciddi kirler için krem temizleyicilerin kullanılması fayda sağlayacaktır. Spor ayakkabıların özellikle tabanlarında biriken tozların ve kirlerin zaman içinde ciddi renk değişmelerine ve sararmalara sebebiyet verdiği görülmektedir. Diş fırçası ile yapılacak olan bir fırçalama işlemi ile bu sorunun önüne geçilebilir.

Spor ayakkabı bakım rutininin en önemli adımlarından bir tanesi de temizliğin dışında ayakkabıların sürekli olarak havalandırılması gerekliliğidir. Genel itibariyle 1 gece süren havalandırma işleminin yeterli olacağı düşünülmektedir. Bunun dışında ayakkabıların kullanılmadığı dönemlerde nem tutucu jel veya toz ürünlerin kullanımı da spor ayakkabı bakımının en önemli basamakları arasında yer alır. Muya ülkemizdeki en yerleşik ve en sağlıklı üreticilerden bir tanesidir.

Bir cevap yazın