Mantar Nasıl Temizlenir? Mantar Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

Mantar Nasıl Temizlenir?

 Mantar özellikle diyet beslenmelerinde vazgeçilmez besinler arasında yer alır. Mantarların çoğu aynı şekilde temizlenir. Özellikle istiridye mantarları gibi geniş yüzeyli mantarların altı ve üstü nemli bir bez ile silinmelidir. Bu şekilde mantar temizlenirken de alt yüzeyi kırılmamalıdır. Ayrıca mantarlar limonlu suyun içerisine konularak ovalayarak temizleme işlemi yapılır.

 Kırmızı mantarlarda ise dış yüzey serttir. Bu nedenle kırmızı mantar bol su ile yıkanıp iyice kurulanmalıdır. Kırmızı mantarın dış yüzeyi sert olduğu için suyu çok fazla çekmez. Kültür mantarı temizlenirken dış yüzeyinde bulunan zarı bıçak yardımı ile soyulur. Mantarın yüzeyi soyulduktan sonra nemli bir bez ile silinir. Mantarlar yıkandıktan sonra bir bez ile kurulanır.

 Mantar Yıkamanın Püf Noktaları Nelerdir?

 – Mantarların yıkanmadan yemeklerde kullanılması için belli başlı yöntemler kullanılabilir. Özellikle mantar yıkamadan sap kısmından ayrılır.

 – Mantarın şapkasında ince bir zar bulunur. Bu zar meyve bıçağı ile soyularak kaldırılır.

 – Mantardaki bu zar kaldırıldığında mantarın beyaz kısmı da ortaya çıkmış olur.

 – Mantarlardan ayrılan saplar bıçak yardımı ile zarından ayrılır ve beyaz kısma ulaşılması sağlanır.

 – Mantar temizlenirken yapılan işlemlerin ardından nemli bir bez ile mantarların dışında kalan tabakalar son defa temizlenir. Bu şekilde mantarlar istenilen yemeklerde kullanılabilir.

 – Mantar yıkanacak ise derin bir kaba mantarlar konulur.

 – Mantarların üzerine ise soğuk su ve yarım limon suyu sıkılır.

 – Mantarlar bu suyun içerisinde ovularak temizlenir.

 Mantar Yıkanmalı mı? Yıkanmamalı mı?

 Günümüzde mantarı yıkayanlar ve yıkamayanlar bulunur. Yapılacak yemeğe göre de mantarın yıkanması ve ya yıkanmaması tercih edilebilir. Mantarlar yıkandığı takdirde süngerimsi doku suyu da çekecektir. Bu da mantarın kullanıldığı yemeğin lezzet kalitesini düşürecektir.

 Su çeken mantarlar da geç pişecektir. Ayrıca yıkanan mantarlar üzerinde bulunan bakterileri su basıncı ile iç yüzeyine alır. Bu işlem ile birlikte bakterili mantarlar yemeğe eklenir. Özellikle sotelenecek mantarlar asla yıkanmamalıdır. Çünkü bu şekilde mantarlar da geç pişer. Mantarlar genel olarak nemli bez ile silinebilir. Ayrıca kabuğu soyularak ve ya temiz bir fırça yardımı mantarlar temizlenmelidir.

 Mantarlar İle İlgili Merak Edilenler

 Diyet beslenmelerinde ve ana öğünlerde mantarlar sıklıkla kullanılır. Mantarda yağ ve şeker oranı düşük olduğu için tüm yemeklere de rahat bir şekilde eklenebilir. Genellikle yayla ve ormanlık arazilerde bulunan bu mantarlar ağaç çevrelerinde de yetişirler. Her mantar tüketilmemelidir. Çünkü bu mantarlar arasında zehirli olanları da bulunur. Mantarlar lif, demir, bakır, potasyum ve pek çok vitamin açısından zengindir. Kalorisi düşük olan bu mantarlar farklı yemek türlerinde de rahat bir şekilde kullanılabilir. Mantarın kolay temizlenmesi yemeğin lezzet kalitesini de belirler. Bu nedenle mantarlar uygun şekilde temizlenerek yemeklerde kullanılmalıdır. Mantarlar uygun biçimlerde temizlenerek kullanılmalıdır.

 Çıntar mantarı toplandığı takdirde çok topraklı olur. Bu nedenle mutlaka mantar iyice yıkanarak tüketilmelidir. Çıntar mantarları temizlenmeden yemeklerde kullanılmamalı. Bu şekilde yıkanmadan yemeklere katılan çıntar mantarları hem sağlıksız olur hem de yemeğin lezzetini olumsuz etkiler. Günümüzde çok sık kullanılan çıntar mantarı bol su ile yıkanmalıdır. Limonlu bol suda ovularak yıkanan çıntar mantarının parçalanmamasına da dikkat edilmelidir.

 

Kaynak: ortakyazi.com

Bir cevap yazın