Kordaj Nedir Ve Çeşitleri Nelerdir

Tenis bir ekipman sporu olarak diğer pek çok spor dalı arasında farklı bir kategoride değerlendirilmelidir. Tenis sporu içeriğinde yer alan bütün ekipmanlar oyun kalitesi, oyuncu sağlığı, strateji gibi birçok etmen üzerinde ciddi bir etkiye sahiptir. Tenis ekipmanları arasında yer alan kordaj da merak edilen eşyalar arasındadır. Kordaj nedir sorusuna cevap verebilmek için tenis raketi elementlerinden haberdar olunması gerekir. Bu anlamda kordajın raketin kafa kısmında bulunan tellere verilen isim olduğunu söyleyebiliriz. Kordaj materyal anlamında farklı özelliklere sahip olabilmektedir. Diğer yandan oyun içerisindeki etkinliklere tesiri oldukça fazladır.

Kordaj Nedir?

Kordaj nedir sorusunun cevabı tamamıyla raket içeriğindedir. Raket üzerindeki baş kısmının içeriğini dolduran kordaj bu alanda bulunan yatay ve dikey tellere verilen isimdir. Kordaj telleri farklı ölçülere sahip olabilir. Bu açıdan 16 x 18, 16 x 19 ve 18 x 20 ölçülerinde kordajlar bulunmaktadır. Kordaj tellerinin sıklığı oyuncunun tenis tecrübesine bağlı olarak ayarlanmalıdır. Bu açıdan yeni başlayan gruplar için kordaj sıklığının seyrek olması avantaj sağlayacaktır. Kordaj tellerinin sık örülmesi profesyonel tenisçiler için daha uygun bir harekettir. Bu sebeple kordaj oyuncunun tenis bilgisine ya da oyun stiline göre ayarlanmalıdır.

Kordaj Çeşitleri Hakkında Bilgiler

Kordaj nedir sorusuna cevap verdikten sonra kordaj çeşitleri ile ilgili iki farklı alternatifin olduğunu belirtmek mümkündür. Kordajlar; sentetik ve doğal olmak üzere iki farklı gruba ayrılmaktadır. Her iki çeşidinin de farklı özellikleri karşıladığı bilinmektedir. Sentetik kordajlar daha kolay vuruş özelliği sağlamaktadır. Ancak profesyonel oyuncular daha ziyade doğal olan gruba yönelmektedir. Kordaj raketin topa çalıştığı kısımda olması sebebiyle bir tenis maçı için oldukça önemlidir. Dolayısıyla tenis oyuncusunun kordaj seçimi maçı doğrudan etkileyebilir. Bu sebebe bağlı olarak kordaj seçimi yaparken oyuncu yeteri kadar tecrübe sahibi değilse profesyonel bir destek alması önerilmektedir. Bu sayede çok daha uygun bir seçim yapılabilir. Kordaj değişimi takriben yılda bir kez yapılır. Bunun sebebi mevcut materyalin yıpranma süresidir. Ancak istisnai durumlar da söz konusu olabilir.

Bir cevap yazın