Christopher Plummer kimdir?

Neşeli Günler filmindeki Albay Von Trapp rolüyle hafızalara kazınmış ünlü Kanadalı aktör Christopher Plummer, 91 yaşında hayatını kaybetti.

The Sound of Music’in Twitter hesabından yapılan paylaşımda ise Plummer’ın ölümü sebebiyle duyulan derin üzüntü dile getirildi. Edinilen bilgiye göre Plummer, ABD’nin Connecticut eyaletindeki evinde vefat etti. Yaşamını yitirdiği esnada eşi Elaine Taylor da yanındaydı.

2012 yılında Beginners filminde oynadığı rolle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ına layık görülen Plummer, 2010 yılında The Last Station ve 2018’de All the Money in the World filmleriyle Oscar’a aday gösterilmişti. Plummer, 82 yaşında aldığı Oscar’la ödülü alan en yaşlı kişi olarak tarihe geçmişti. Plummer, 1965 yapımı Neşeli Günler (The Sound of Music) isimli filmde yer aldı.

601e3781214ed82448b7b1d6

Christopher Plummer kimdir?

Christopher Plummer (d. 13 Aralık 1929), (ö.5 Şubat 2021), Kanadalı film, tiyatro ve dizi oyuncusudur.

Onun anne tarafından büyük dede Kanada Başbakanı Sir John Abbott’du. Ailesi kendisi doğduktan kısa bir süre sonra boşandı. Montreal dışında, Québec, Senneville’de Abbott ailesinde evde büyüdü. Bir piyanist olarak çalıştı ancak erken yaşta tiyatro için yüksek okulda oyunculuk eğitimine başladı. Plummer Ottawa Kanada Repertuvar Tiyatrosu (CRT) ile deneyim kazanmak için trenle seyahat ettikten sonra oyunculuğa başladı. Plummer klasik repertuvar’da büyük rollerde oynamıştır.

Plummer üç kez evlendi. Tony ödüllü aktris Tammy Grimes ile yaptığı ilk evliliği 1956 yılında oldu ve dört yıl sürmüştür. Çiftin kızı Amanda Plummer (1957 doğumlu), ilk ve gençlik yıllarında hiçbir temas yoktu ama sonra alkışlanan bir oyuncu oldu. Onlar şimdi dostça bir ilişkisin sürdürmektedir. Plummer 1967 yılında boşanana kadar 4 Mayıs 1962’de gazeteci Patricia Lewis ile evliydi. O ve üçüncü eşi İngiliz dansçı ve oyuncu Elaine Regina Taylor, 1970 yılından beri evlidir ve Connecticut’da 100 yıllık bir çiftlik evinde yaşamaktaydılar.

Kaynak: terimi.com

Bir cevap yazın